Selles blogis anname ülevaate, millised hambaproteesid on tänapäeval olemas ja kellele eri liiki proteesid sobivad.
Tänapäeval on võimalik kasutada kaotatud hamba või hambarea asendamiseks mitmeid võimalusi. Kaasaegsed materjalid ja tehnoloogia võimaldavad luua oma hammastega sarnase välimusega hambaproteese.
Lisaks kasutatakse proteese mitte ainult puuduvate hammaste asendamiseks, vaid ka nt hamba osaliseks asendamiseks funktsionaalsuse taastamise või esteetika eesmärgil.
Mis on hambaprotees?
Hambaprotees on hambalaboris valmistatud protees, mis asendab kas puuduvat hammast (hambaid) või osa sellest.
Millal on hambaproteesid vajalikud?
Hambaproteesi võib vaja minna siis, kui:
- Puudub oma hammas või hambad. Sellisel juhul on suur valik erinevaid proteetilisi lahendusi, nt hambaimplantaat, sildprotees, totaalprotees, büügelprotees jne. Hambaproteesi valik on väga individuaalne ja sõltub konkreetsest olukorrast.
- Oma hammas on niivõrd kahjustatud, et seda ei saa hambatäidisega taastada. Sellisel juhul kasutatakse hambakroone, mis kinnitatakse oma hamba tugistruktuurile. Samuti on rangelt soovitatav hammas pärast juureravi kroonida.
- Oma hambal või hammastel on tugev esteetiline defekt, millest inimene soovib vabaneda (nt vale hambakuju, värvus, praod ja ebatasasused hambapinnal jne). Sellisel juhul tulevad appi hamba laminaadid või lumineerid.
Miks inimesed üldse oma hambaid kaotavad?
- Hammaste kaotuse kõige tihedamini esinevaks põhjuseks on kaugelearenenud raske igemehaigus ehk parodontiit. Selle haiguse arenemisel tekib hammaste kinnituskudede põletik, mille pikaajaline ravimata jätmine võib põhjustada hambaid toetava luu hävimise, igemete taandumise ning lõpuks hakkavad hambad loksuma ning langevad välja.
- Näidustus hamba eemaldamiseks. Hamba väljatõmbamise vajadus võib tekkida järgmiste olukordade tõttu:
- Õigel ajal ravimata jäänud kaariese või trauma tagajärjel on hambakude ulatuslikult kahjustatud või seda ei ole piisavalt. Hambakrooni taastamine ei ole enam võimalik.
- Põletikuline hammas ei allu juureravile või juureravi prognoos on halb.
- Hambas esineb mõra, mis ulatub hambajuure pinnani. Tavaliselt juhtub see mingi kõva tüki ebaõnnestunud hammustamisel (hammas on katki hammustatud), kuid vahel võib juhtuda ka trauma tagajärjel.
Pole oluline, mis põhjustab hamba kaotuse – ära heida meelt! Tänapäeval on palju erinevaid võimalusi kaotatud hamba või hammaste asendamiseks. Olenevalt olukorrast ja patsiendi võimalustest on võimalik kasutada kas suust eemaldatavaid või mitte-eemaldatavaid hambaproteese.
Mitte-eemaldatavad hambaproteesid
Hambakroon katab oma hamba
Hambakroon on protees, mis katab kahjustatud hamba igemest väljapoole ulatuva osa. Hambakroon kinnitatakse oma hamba tugistruktuurile juhul, kui varem tehtud hambaravi (ka juureravi) oli edukas ja hambakrooni paigaldamiseks on alles piisavalt hambakude. Samuti võib hambakrooni paigaldada implantaadi peale. Loe lähemalt “Millal on hambakroon näidustatud?”.
Hambaimplantaat paigaldatakse lõualuu sisse
Hambaimplantaat on üldjuhul titaanist kruvi, mis paigaldatakse puuduva hambajuure kohale lõualuu sisse ja pärast seda fikseeritakse implantaadi peale hambakroon. Loe lisaks “Hambaimplantaat – kellele ja miks?”.
Sildprotees vajab naaberhambaid
Sild on protees, mis asendab puuduvat hammast või mitut hammast. Sildprotees kinnitatakse kõrvalhammaste külge, mis enne lihvitakse ja krooniga kaetakse. Puuduvat hammast asendav konstruktsioon kinnitatakse naaberhammaste kroonidele.
Portselanist laminaadid
Hamba laminaat on portselanist valmistatud õhuke hamba välispinna kate. Laminaate kasutatakse värvunud või ebasobiva kujuga hammaste esteetiliseks korrigeerimiseks, et need näeksid välja valged, siledad ja ühtlased. Loe lähemalt laminaatidest.
Suust eemaldatavad hambaproteesid
Suust eemaldatavad hambaproteesid võivad olla kas osalised või totaalproteesid.
- Osaline protees ehk partsiaalprotees võib asendada ühte või mitut hammast siis, kui patsiendil on säilinud piisavalt oma hambaid, millele osaline protees saab kinnituda.
- Totaalprotees asendab tervet hambarida suus juhul, kui ühes lõualuukaares puuduvad kõik hambad.
Suust eemaldatavaid proteese saab eristada nende konstruktsiooni alusel.
Plaatprotees – üks soodsamatest võimalustest
Plaatprotees on plastmassist valmistatud hambaprotees. Ülalõualuu proteesi suulagi on kas osaliselt või täielikult kaetud proteesiga. Plaatproteesiga võib taastada kõik (totaalprotees) või suurema osa hambaid (osaline plaatprotees) ning niiviisi taastub mälumise funktsioon. Kuigi plaatprotees on oma alternatiividest odavam, ei ole see püsivaks kasutamiseks üldjuhul hea variant. Seda kasutatakse pigem ajutiselt puuduvate hammaste asendamiseks – näiteks implantaatide paranemise ajal.
Büügelprotees on vastupidav
Büügelprotees on metallkarkassiga osaline protees, mis kinnitub klambritega olemasolevate hammaste külge. See on tunduvalt vastupidavam ja mugavam kui osaline plaatprotees. Selle konstruktsioon on võrreldes plaatproteesiga vähem mahukas. Büügelproteesi karkassil olevad lebamid võimaldavad mälumiskoormuse ühtlasemalt jaotada. Loe lähemalt büügeproteesidest.
Kombineeritud hambaproteesid
Kombineeritud proteesi üks osa on suust eemaldatav ja teine on suhu püsivalt kinnitatud. Näiteks võib totaalprotees kinnituda kahele või enamale implantaadile. Teine võimalus on, et osa hammastest on kaetud krooniga, mille külge kinnitub klambritega osaline eemaldatav protees.
Milline hambaprotees valida?
Kui puudu on üks või mitu hammast
- Paigaldada implantaat. See variant on parim, kuna implantaat on vastupidav, pikaajaline esteetiline ja funktsionaalne protees. Eeliseks on see, et teisi hambaid ei ole vaja lihvida. Hambaimplantaat on võrreldes alternatiividega aga kõige kallim variant.
- Paigaldada sildprotees, mis kinnitub kõrvalhammastele. Selle variandi puudus on, et naaberhambaid tuleb lihvida. Lahenduse võimalikkus sõltub kõrvalolevate hammaste seisukorrast. Mõnikord ei ole see parim variant, kuid on kindlasti tunduvalt taskukohasem kui hambaimplantaat.
- Kui hammas puudub hambarea lõpus või naaberhambad ei sobi sildproteesi toetuseks, siis saab kasutada suust eemaldatavaid osalisi proteese, mille jaoks on vaja väikeseid metallist hoidvaid klambreid. Need aga koormavad aja jooksul proteesi hoidvaid hambaid, mis võib põhjustada hammaste kaotuse.
Kui puuduvad kõik hambad üla- või alalõualuus
- Võib kasutada suust eemaldatavaid totaalproteese. Kahjuks on nende puuduseks ebamugavus kasutamisel, kuna need kipuvad suus liikuma hakkama.
- Võib kasutada kombineeritud proteesi. Nt totaalprotees kinnitub mitmele implantaadile kas püsivalt või lukkudega. See lahendus on kindlam ja tunduvalt mugavam.