Tervis on meie kõige hinnalisem vara. Kuigi meditsiin areneb täna raketikiirusel, ei saa me siiski vaid sellele lootma jääda. Parem ikka ise pro-aktiivselt tegutseda, kui hiljem tõsiste terviseprobleemidega võidelda. Kahjuks jõutakse vanuse kasvades hambaarsti juurde üha harvemini. Ja kui, siis äärmise häda korral, mil asjalood on juba väga halvad. Hambajuurepõletik on üks sellistest probleemidest, millist hammaste regulaarne kontroll aitab edukalt ära hoida.
Põhjus: mis muud, kui ravimata hambaaugud
Hambajuurepõletik ehk arstikeeli apikaalne periodontiit on hammast ümbritsevate kudede põletikuline seisund, mida põhjustavad ravimata hambaaugud. Mikroobid tungivad hambasäsisse, verevarustus peatub ning hammas n-ö sureb. Kuid põhjuseid on veelgi. Hambajuure põletik võib ilmneda ka trauma või ravimata jäänud igemehaiguse tõttu.
Siis, kui põletik areneb aeglaselt ja inimese vererõhk oluliselt ei muutu, ei tunne me ka valu. Kuid see on kahe otsaga asi: me küll ei tunne valu, kuid samas ei saa me aru, et tegelikult on meil aeg abi otsida. Ilma ravita satuvad bakterid hamba juuretipu all olevasse luusse ja hakkavad sealset luukude hävitama.
Regulaarne hammaste kontroll aitab arstil põletikku märgata ja seda aegsasti ning efektiivselt ravida. Me kipume ju ikka tulekahju pigem kustutama, kui seda ennetama. On viimane aeg muuta sellist suhtumist ning tõsta oma tervis esikohale.
Krooniline hambajuurepõletik ei anna endast reeglina märku enne, kui asjad on juba väga halvad. Äge põletik ilmneb enamikel juhtudel puht juhuslikult. Vahel “reedab” seda hamba lähedale tekkinud punnilaadne moodustis. Kui nii juhtub, siis tuleb küll kibekiiresti arsti visiidile tõtata.
Hambajuurepõletik allub hästi ravile
Arsti kabinetti jõudes tähendab hambajuurepõletiku ravi järgmist: teie põletikulise hamba sisemus puhastatakse hoolikalt mikroobidest ja juurekanalite süsteem täidetakse seejärel tihedalt. Ravi tähendab suures plaanis hamba juurekanalite süsteemis olevate mikroobide hävitamist.
Vajadusel lisatakse juurekanalitesse ravim ning hambaõõs suletakse ajutise täidisega. Kui juurekanalisüsteem on infektsioonivaba, täidetakse kanalid termoplastilise materjaliga. Sellele järgneb juba hambakrooni taastamine, mida tehakse valguskõvastuva täidise või laboris valmistatud hambakrooniga.
Juurekanali ravi tähendab kokkuvõtvalt seda, et surnud hammas, milline on kaariese ehk hambaaugu, murdumise või trauma tagajärjel olnud kontaktis bakteritega, avatakse, puhastatakse, täidetakse mikroobe hävitava vahendiga ning seejärel suletakse. Väga ägeda põletiku puhul võib juhtuda, et hammas eemaldatakse täielikult.
Hambajuurepõletiku täielikuks raviks peab arvestama sellega, et protseduur võib võtta aega ning arstil tuleb käia mitmel erineval päeval. Ravi on valutu, ent peale protseduuri võib esineda mõningast tundlikkust.
NB! Hambaarsti juures tuleb oma hambaid kontrollimas käia regulaarselt.
Kui Teil tekkis küsimusi või Te soovite tulla hambaarsti vastuvõtule, siis võtke meiega ühendust!