Igemeravi ehk parodontoloogia
Igemete veritsemine, punetus, turse ja halb suulõhn võivad tunduda süütu ebameeldivusena. Kuid kui need sümptomid kestavad rohkem kui kaks kuud, on see kroonilise igemehaiguse tunnus.
Mida kiiremini igemehaigust tuvastada ja selle raviga alustada, seda kiirem, tulemuslikum ning odavam see on! Igemeravi teostab hambaravi erispetsialist – parodontoloog.
Võta enda igemete tervis kontrolli alla ja tule parodontoloogi konsultatsioonile!
Millega tegeleb igemeravi?
Igemeravi ehk parodontoloogia on hambaravi valdkond, mis tegeleb igemete ja hammaste tugistruktuuride raviga. Hambaid ümbritsevate ja toetavate kudede kompleks (nimega parodont) sisaldab pehmeid kudesid (sh igemeid) ja luukudesid.
Hea suuhügieen ning hambaarsti regulaarne külastamine aitab ennetada igemehaigusi ja piirata nende hävitav mõju kui need ikkagi ilmuvad.
Kui aga igemeravi ei toimu õigeaegselt, võivad igemehaigused viia hammaste kaotuseni. Lisaks suurendab põletik hammaste tugistruktuurides diabeedi ja südame- ning veresoonkonna haiguste riski.
Igemehaigused
Igemehaigused on väga levinud ja mõjutavad enamikku inimesi mingil eluperioodil. Üldjuhul tekivad igemehaigused ebapiisava suuhügieeni tõttu, kui koguneb hambakatt ja tekib hambakivi (mineraliseerunud ja kõvaks muutunud hambakatt). Igemepiirile ladestuvas katus paljunevad aktiivselt agressiivsed bakterid, mis eraldavad mürkaineid. Ige reageerib sellele põletikulise protsessiga.
Igemehaigustel on kaks peamist vormi – gingiviit (kergem ja pöörduv vorm) ja parodontiit (raske vorm koos pöördumatute kahjustustega).
Gingiviit
Gingiviidi puhul hõlmab põletik vaid igemeid ning ei ulatu hammaste tugistruktuuridesse. Igeme kinnitus hamba pinnale on veel alles, st igemetaskuid ei ole. Algstaadiumis võib see haigus tekitada kerget ebamugavust või ei põhjusta üldse vaevusi.
Haiguse arenedes hakkavad tekkima igemepõletiku märgatavad tunnused:
- igemete veritsemine pärast hambapesu, hambaniidi kasutamist või söömise ajal
- igemete paistetus ja/või punetus
- igemete valu ja/või tundlikkus
- halb hingeõhk
- igemete vohamine ja haavandid (harvem).
Parodontiit
Kui igemepõletikku ei ravita, võib see ajapikku areneda igemehaiguse tõsisemaks vormiks, mida nimetatakse parodontiidiks.
Pikaajaline ja krooniline põletik levib igemetest edasi, haarates juba hamba tugistruktuure. Ige hakkab hamba küljest tasapisi lahti tulema, mistõttu tekib igemetasku ning katt tungib igemepiiri alla. Seal võivad põletiku tulemusena tekkida püsivad kahjustused nt igemete taandumine ja luu hävimine. See kõik viib selleni, et hambad hakkavad loksuma ja kukuvad välja.
Parodontiidi esmased tunnused (suures osas kattuvad gingiviidi tunnustega):
- igemete veritsemine hammaste harjamisel, söömisel või isegi spontaanselt
- igemete paistetus ja/või punetus
- igemete valu ja/või tundlikkus
- värvitu bakteriaalne katt igemetel
- hammaste pikenemine (ehk igemete taandumine).
- halb hingeõhk.
Haiguse hilisemas staadiumis lisanduvad tõsisemad sümptomid:
- hambajuurte paljastumine, mille tõttu võivad hambad külma ja kuuma suhtes tundlikuks muutuda
- hammaste asendi muutumine lõualuus
- tühimikute tekkimine hammaste vahele
- hammaste loksumine
- hammaste välja kukkumine
- mälumise ja hammustamise tundlikkus
- esteetilised probleemid.
Parodontiiti nimetatakse “vaikseks” haiguseks. Varajastes staadiumites võib parodontiit kulgeda märkamatult. Tihtipeale pöördutakse parodontoloogi juurde siis, kui ilmnevad juba tõsisema haigusestaadiumi tunnused.
Parodontiidi riskifaktorid
- Vanus. Parodontiidi riskigruppi kuuluvad kõik vähemalt 35-aastased täiskasvanud. Meie praktika näitab, et ca 80 protsenti täiskasvanutest, kellel puuduvad otsesed sümptomid, võivad sellest hoolimata põdeda varajases staadiumis parodontiiti.
- Suitsetamine. Suitsetajatel on suurem tõenäosus haigestuda parodontiiti. Haigus võib neil kiiremini ka süveneda. Samuti väheneb tõenäosus pärast ravi paraneda ning haigus võib ravi lõppedes uuesti ägeneda.
- Suhkruhaigus ehk diabeet suurendab parodontiidi levikut, selle kulgu ja raskusastet.
- Emotsionaalne stress ja depressioon võivad soodustada parodontiidi teket, samuti võivad need mõjutada igemehaiguse kulgu ja progresseerumist.
- Ebatervislik toitumine ning vitamiinide ja mineraalainete puudus võivad muuta organismi infektsioonidele vastuvõtlikumaks. Samuti tekib põletik kergemini ning ka ulatuslikumalt.
- Teatud ravimid, nt mõned kõrgvererõhktõve ravimid ja epilepsiavastased preparaadid, võivad põhjustada igemete paksenemist. Suurenenud igemed katavad osaliselt hamba ning muudavad hambakatu eemaldamise keerulisemaks. Tulemuseks on bakteriaalne hambakatt, mis soodustab põletikulisi muutuseid igemetes.
- Kilpnäärmehaigused. Enamusel tõsise parodontiidiga patsientidel on suuremal või väiksemal määral kilpnäärme probleeme.
Parodontoloogi esmane konsultatsioon
Parodontoloog kontrollib visiidi käigus patsiendi igemeid ning lisab haiguslikud sümptomid, nt veritsus, turse, igemetaskud ja mädane eritus, ravikaardile. Patsiendil tuleb täita üldtervisliku seisundi kohta käiv ankeet. Sellele järgneb hambaarsti hinnang ravi osas ning arst selgitab põhjalikult võimalikud järgnevad sammud ja annab ka ülevaate igemeravi maksumusest.
Lisaks räägib parodontoloog, kuidas suutervise eest edaspidi hoolt kanda.
Konsultatsiooni käigus saadud info alusel koostab parodontoloog individuaalse raviplaani.
Kui kaua kestab?
Esmane parodontoloogi konsultatsioon võtab sõltuvalt suu tervislikust seisundist aega ca 30 kuni 60 minutit.
Kui palju maksab?
Parodontoloogi konsultatsioon maksab 50 eurot. Tänu sellele, et Periodent Hambaravi on Tervisekassa lepinguline partner, on konsultatsiooni maksumus Tervisekassa poolt kindlustatutele osaliselt kaetud.
Kuidas toimub parodontiidi ravi?
Igemeravi meetodite valik ja edukus sõltuvad otseselt sellest, mis haigusestaadiumis patsient parodontoloogi juurde jõuab. Samas olenemata, millises staadiumis igemehaigusega parodontoloogi juurde pöördutakse, algab ravi alati just konservatiivsetest meetoditest.
Parodontiidi ravi õnnestumine sõltub väga palju patsiendist endast. Kui patsient peab kinni arsti ettekirjutustest igapäevaselt, siis õnnestub suuseisund hoida põletikuvabana ja ennetada tõsisemaid tüsistusi, nt hammaste kaotus. Kui hammaste kinnitusstruktuurid on juba niivõrd kahjustatud, et neid enam taastada ei saa, ei jää üle muud, kui loksuvad hambaid eemaldada ja hiljem, peale parodontiidi ravi õnnestumist, hambaproteesidega asendada.
1) Konservatiivne igemeravi
Konservatiivne igemeravi seisneb eelkõige hammaste, hambajuurte pindade ja igemetaskute professionaalses puhastamises eesmärgiga eemaldada põletikutekitajad terve suu ulatuses. Kasutatakse selliseid vahendeid ja tehnoloogiaid nagu AirFlow soodapesu, ultraheli ja käsiinstrumendid.
Esmane konservatiivne igemeravi sõltuvalt igemehaiguse tõsidusest nõuab 1 kuni 4 parodontoloogi visiiti, et terve suu saaks patogeensetest bakteritest ja ladestustest absoluutselt puhtaks. Puhastuste tulemusena peab nii hammaste kui ka hambajuurte pind olema mikrobiaalsest biokilest ja hambakivist puhas ning sile. Lisaks võib arst ravi käigus kasutada paikseid antibiootikume või antiseptikume.
Peale esmast ravi toimub ca 3-4-kuuline paranemisperiood. Sel ajal peab patsient järgima arsti ettekirjutusi suuhügieeni osas (hammaste hoolikas puhastamine, spetsiaalsete vahenditega suu loputamine jne). Paranemise edukus sõltub siinkohal suures osas just patsiendi enda rollist. Hea paranemise puhul hakkavad igemetaskud sulguma, mis ongi esmase parodontiidi ravi eesmärgiks. Hambajuure pinna ja igeme vahelised pilud peavad vähenema nii, et sinna uusi ladestusi ei saaks koguneda, uut patogeenset mikrofloorat ei tekiks ning kudede põletik hakkaks taanduma.
3-4 kuud pärast esmast ravi toimub kontroll parodontoloogi juures, kus kontrollitakse üle igemetaskud ning veritsuse ja mädavoolu esinemine. Seejärel otsustab parodontoloog edasise ravi metoodika.
- Enamikel patsientidel on tulemus hea. Sel juhul on edaspidi vajalik vaid regulaarne säilitav igemeravi.
- Kahjuks on ka patsiente, kellel paranemine ei ole nii edukas. Jällegi sõltuvalt olukorrast määratakse patsiendile, kas tihedam profülaktiline puhastus parodontoloogi juures või teostatakse raskematel juhtudel kirurgiline igemeravi.
Säilitav igemeravi on profülaktiline hammaste puhastus kas parodontoloogi või kergematel juhtudel suuhügienisti juures 4-6 kuu tagant. Säilitav igemeravi peab kestma elu lõpuni.
2) Kirurgiline igemeravi
Kirurgilise raviga ei ole soovitatav alustada enne, kui suu on patogeensest mikrofloorast puhas ja põletik on taandunud, ehk ige pole enam paistes, puudub veritsus ja mädavool. Tavaliselt jätkatakse peale paranemisperioodi kontrolli konservatiivse raviga veel umbes pool aastat. Vahel õnnestub olukord ikkagi kontrolli alla saada ja kirurgiline sekkumine ei ole enam näidustatud, kuid on olukordi, millal ilma kirurgiata parodontiidi ravi ei anna soovitud tulemust.
Igemekirurgiat kasutatakse kahel eesmärgil:
- Igemetaskute sügavpuhastamine (ige lõigatakse lahti ja puhastatakse), kui ilma kirurgilise sekkumiseta ei õnnestu kõiki põletikust haaratud kudesid ära puhastada.
- Edasiarenenud parodontiidi tagajärjel tekkinud defektide regenereerimine (nt igeme või luu siirdamine).
Meie parodontoloogid
Dr Tatjana Kašunina
Parodontoloog
Dr Alina Barkauskaite
Parodontoloog
Miks teha igemeravi just Periodent hambakliinikus?
Periodent on igemeravile spetsialiseerunud hambakliinik. Lisaks hammaste ja igemete tervise eest hoolitsemisele seisab Periodent hea ka valdkondliku arengu eest. Periodent korraldab parodontoloogia teemalisi rahvusvahelise mõõtmega konverentse.
Lisaks igemete seisundile annab parodontoloog detailse ülevaate ka hammaste olukorrast. Arst märgib saadud info ravikaardile, mille saab oma hambaarsti juurde vastuvõtule minnes kaasa võtta.
Soovi korral saab kõik hammastega seotud probleemid Periodent kliinikus ära lahendada. Meie meeskonda kuuluvad mitmekülgse kompetentsiga eksperdid, nt juureravi-, proteesimise-, implantatsiooni- ja suukirurgiaspetsialistid.
Periodent hambakliinik asub mugavas asukohas Kristiines. Parkimine maja juures on tasuta.
Sul on veel küsimusi?
Parodontontiidi ravi eesmärk on parandada igemete tervist, mis vähendab omakorda haiguse tagajärjel tekkinud hammaste liikuvust. Kui aga hambad juba loksuvad, on võimalik need n-ö lahasesse panna. Lahas hoiab hambad paigas ja muudab söömise tunduvalt mugavamaks. Kui luud on võimalik taastada, siis saab eemaldada ka lahase ning elu jätkub vanaviisi.
Ravi tulemused:
- Igemed on tervemad, need ei ole enam harjates valusad ega veritse
- Suurem kindlustunne, sest hingeõhk on tunduvalt värskem
- Hambad ei loksu nii palju kui varem
- Süües tekkiv ebamugavustunne on kadunud
- Hambad ei kuku nii kergesti välja.
Parodontoloog ehk rahvakeeli igemearst on hambaarst, kes on hambaid ümbritsevate kudede ehk parodondi haiguste ärahoidmisele ja ravimisele pühendunud spetsialist. Parodontoloog on saanud oma kvalifikatsiooni ülikoolis hambaravi valdkonnas õppides, millele lisandub ka kolm aastat residentuuri. Parodontoloogi teadmised ja kogemus aitavad tuvastada parodontiiti ka varajases staadiumis, mida tava hambaarst ei pruugi ära tunda või sellele piisavalt tähelepanu pöörata.
Kuna parodontiit võib kulgeda ka ilma sümptomiteta, siis ei pruugi sa mõnda aega arugi saada, et sinu suu tervisega midagi halvasti on. Ka veritsevad igemed ning halb hingeõhk ei tekita inimeste jaoks sageli suurt probleemi. Kuid, nende sümptomite varjus areneb esialgu süütuna näiv probleem põletikuks ja sealt edasi parodontiidiks.
Mis võib juhtuda, kui sa ei ravi parodontiiti?
- Igemehaigus süveneb
- Igemed taanduvad, hambad võivad loksuma hakata ja hammaste vahele ilmuvad vahed
- Hingeõhk on endiselt ebameeldiv
- Hambad ja igemed võivad muutuda valulikuks
- Hambad võivad välja kukkuda
Tegemist on aega ja oskuseid nõudva põhjaliku ülevaatusega. Parodontoloogi konsultatsiooni käigus antakse hinnang patsiendi igemete seisukorrale.
Seejärel koostab parodontoloog individuaalse ravikaardi, kus on ära märgitud suu- ja hammaste seisund ning parodontiidi ravi etapid.
Lõpuks räägib parodontoloog põhjalikult igemete tervisest, parodontiidist, ravivõimalustest, ennetusest ja kogu raviprotsessist, sh maksumusest.
Esmane konsultatsioon maksab 50 eurot. Kui konsultatsiooni käigus probleemi ei tuvastata, siis on järgmine ülevaatus alles aasta pärast.
Igemepõletiku (ehk gingiviidi) või parodontiidi ravi puhul on maksumus seda odavam ja ravitulemus seda parem, mida varem probleemile jaole saab. Näiteks algava parodontiidi puhul piisab 2-3 visiidist, kus teostatakse konservatiivseid parodontiidi raviprotseduure (hammate sügavpuhastus hambakivist ja -katust, igemetaskute puhastamine, hambajuurte silumine). Kaugelearenenud parodontiidi ravi nõuab mõnikord ka kirurgilist sekkumist.
Parodontiidi tagajärjel kaotatud hammaste asendamine on tunduvalt kallim kui parodontiidi ravi.
Pigem on tegemist mõningase ebamugavustundega, mis kaasneb pea iga hambaravi protseduuriga. Kaasaegses hambaravis kasutatavad valuvaigistid on väga efektiivsed, tänu millele kulgevad kõik protseeduurid kergemalt ja ilma valuta. Julgeme väita, et igemete tervise korda saamisega kaasneb hoopis kergendustunne.
Kui sinu igemetega on kõik korras, siis võtab kindlustunde saamine aega vaid ühe külastuse. Probleemi korral kehtib järgmine reegel: mida kiiremini raviga alustada, seda lühem see periood ka on.
Registreeri parodontoloogi konsultatsioonile
Pärast vormi täitmist võtame sinuga esimesel võimalusel ühendust, et konsultatsiooniajas kokku leppida.