Hamba väljatõmbamine on hambaarstide jaoks pea iga päev ette tulev tavapärane protseduur, kuid patsiendile võib see olla pisut hirmutav ja tekitada palju küsimusi. Kas hamba eemaldamine on valus? Kuidas toimub hamba väljatõmbamisest paranemine – st mida peaks pärast protseduuri tegema, kuid mida tuleb kindlasti vältida? Kindlasti räägib hambaarst sellest kõigest põhjalikult, kuid miks mitte uurida infot ka ise ja olla olulisega kursis juba enne protseduuri.
Hamba väljatõmbamine – soovitused esimeseks päevaks
Tavaliselt tunnevad patsiendid kohe pärast edukat hambaeemaldust suurt kergendust, sest see polnudki nii hirmus, kui esialgu kardeti. Tänapäevased tuimastusvahendid on niivõrd efektiivsed, et hamba väljatõmbamine on enamasti vaid natuke ebamugav.
Küll aga tuleb nüüd hoolega mõelda sellele, mis saab edasi, sest järgmised päevad kuuluvad taastumisele ja selle õnnestumiseks peab meeles pidama nii mõndagi.
Veritsev haav
Hamba asukohta jääb esialgu meenutama veritsev auk ja vahetult pärast hamba eemaldamist võib haav veritseda umbes kaks-kolm tundi. Tavaliselt asetatakse haavale kohe pärast hamba eemaldamist steriilne marlitampoon, mida palutakse suus hoida 15–20 minutit. Tampoon tekitab surve ja aitab verejooksu vähendada. Kindlasti tasub silmas pidada, et verine sülg tuleks ettevaatlikult välja sülitada, sest alla neelates võib see põhjustada maoärritust.
Verehüüve
Hamba endisesse asukohta ehk auku moodustub üsna pea tumepunane verehüüve, tänu millele hakkab haav paranema. Et hamba eemaldamisest taastumine oleks edukas ei tohi verehüüvet välja loputada. Seepärast tuleb vältida suuõõne tugevat loputamist, haava keelega ning sõrmedega katsumist. Kui verehüüve on siiski eemaldunud, soovitame külastada hambaarsti. Ilma verehüübeta taastumine võtab rohkem aega ja lisaks tõuseb infektsiooni risk.
Külmakott appi
Samal päeval, kui hamba väljatõmbamine toimus, on soovitatav hoida põse vastas rätiku sisse asetatud külmakotti (umbes 10–15 min ühekorraga). Nõnda ahenevad veresooned ja vereringe aeglustub – see tähendab, et verejooksu võimalus kahaneb ja vähenevad ka tursed. Kindlasti ei tohi traumeeritud piirkonda soojendada!
Jahe toit ja jook
Protseduuri päeval peab vältima kuuma toitu ja jooki. Söök võiks olla pigem jahedam ning pehme koostisega (kissell, püreesupid, mahl, jogurt, piimatoidud, smuutid jne). Samuti ei maksa riskida tahke toidu söömisega, kuna haav võib saada viga ja olla valus. Kuigi võib tunduda, et mugavam oleks juua kõrrega, ei tasu seda siiski teha, kuna imemisel tekkiv rõhk võib takistada kaitsva verehüübe teket.
Ettevaatlik hambapesu
Hamba eemaldamise päeval peab hambaid pesema äärmiselt ettevaatlikult ja nagu juba mainitud, siis traumeeritud kohta ei tohi vigastada ega suud tugevalt loputada.
Hamba väljatõmbamisele järgnevad päevad
Eespool kirjeldatud soovitusi järgides saab esimene päev tõenäoliselt edukalt üle elatud, kuid paraku ei toimu taastumine vaid ühe päevaga. Seega tasub hamba eemaldamise järel silmas pidada nii mõndagi veel. Näiteks:
- Pärast hamba eemaldamist võib esineda turseid, mis 2–3 päeva jooksul veelgi suurenevad. Mõnikord esineb ka verevalumeid (naha värvus sinisest kollakani). Nii turse kui verevalumid taanduvad enamasti mõne päevaga.
- Lõualuude avamine võib paar päeva olla raskem, valulik ning kange. Hamba väljatõmbamisest taastumise ajal tuleb suud avada ja sulgeda ettevaatlikult.
- Hamba väljatõmbamise järgselt peab vähemalt kaks päeva vältima suitsetamist, alkoholi ja gaasilisi jooke.
- Kokku kuni nädal aega tuleks hoiduda füüsilisest pingutusest, saunast, basseinis ujumisest, solaariumist ja päevitamisest.
- Hamba eemaldamise järgne suuhooldus peab olema hoolikas ja ettevaatlik. Alates teisest päevast võib teha nii hommikul kui õhtul (1 minuti jooksul) tasapisi suuloputusi või -vanne ja kasutada selleks kloorheksidiini sisaldavat vedelikku (saab osta apteegist) või toasooja kummelivett. Kloorheksidiini lahust tohib kasutada 1–2 nädalat.
- Hambaid võiks pesta pehme harjaga ja proovida traumeeritud kohta ning verehüüvet mitte vigastada.
- Kui suunurgad kipuvad lõhenema, siis tohib nende pehmendamiseks kasutada ravivaid salve.
- Hamba väljatõmbamise järgselt võib arst vajadusel soovitada patsiendil võtta valuvaigisteid või määrata antibiootikume. Arsti juhiseid tuleb kindlasti järgida.
Hamba väljatõmbamise tüsistused
Hamba eemaldamine ja hamba väljatõmbamisest taastumine kulgeb tavaliselt tüsistusteta, kuid siiski tasub teada, et vahel harva võivad patsiendil hamba väljatõmbamise järel esineda põletik, mille tunnusteks on näiteks:
- kõrge palavik püsib rohkem kui 2 päeva või tõuseb uuesti peale seisundi normaliseerumist;
- tugev ja püsiv valu rohkem kui 3 päeva või kui valu iga päevaga suureneb, mis kiirgab kogu näole, kõrva ja kaela;
- turse suurenemine 3.–4. päeval pärast hamba väljatõmbamist;
- ebameeldiv suulõhn ja maitse suus, suu limaskesta punetus.
Muretsema panevate sümptomite puhul tuleb kiiresti hambaarstiga ühendust võtta!
Soovime kiiret paranemist!
Loe lisaks tarkusehamba eemaldamisest.