fbpx

Laste hammaste tervis ja areng

Laste hammaste tervis ja laste hambaravi

Hambaravi on kahtlemata oluline ja üks esmavajalikest teenustest kõigile, iseäranis ka lastele ning noortele. Kirjutame selles artiklis laste hammaste tervisest täpsemalt. Kas kõik sellega seonduv ongi pigem hambaarstide ülesanne (sageli tagajärgedega tegelemine)? Või saab (ja on isegi hädavajalik) teha ise tõhusat ennetustööd, et laste jaoks oleks hambaarsti visiit enamasti kiire ja meeldiv ning hammastega muresid igapäevaelus ei oleks?

Kas soovid tuua lapse hambaarsti konsultatsioonile?

Millest laste hammaste tervis oleneb?

Kas teadsid, et sinu lapse jäävhammaste tervis tulevikus oleneb paljuski sellest, kuidas tema hammaste eest mudilase eas hoolitsetud on? Regulaarne laste hambaarsti külastamine on küll oluline, kuid kuna harjumused kujunevad ja kinnistuvad just lapseeas, on järjepidev ja korralik suuhügieen väga oluline. See määrabki, kui vastupidavad on meie hambad täiskasvanuna.
Lapse hambad vajavad järjepidevat hoolt. Väide, et piimahambad ei vaja hooldust, ei ole tõsi. Ka piimahammastele tekib kaaries ja kuna lapse hambad vahetuvad erineval ajal, võib piimahamba kõrvale kasvavale jäävhambale kaaries üle kanduda.

Nõuanded, kuidas lapse hambad tervena hoida:

  • Laste suuhügieen peab algama juba imikueas, kui algab ka laste hammaste areng. Soovitame puhastamisega alustada kohe, kui lapsel tuleb esimene hammas. Beebi esimesed hambad on tähtsad ja neid ei tohi jätta tähelepanuta. Hambaid tuleks puhastada hommikul ja õhtul väikese silikoonharja või marlitükiga. Hambapastat selleks kasutama ei pea.
  • Laste suuhügieen peab vähemalt kuni koolieani olema vanemate kontrolli all. Lapsevanemad peaksid olema lapse hammaste pesu juures ja aegajalt lapse hambaid ise pesema. Põhjuseks on see fakt, et üldjuhul suhtub laps hammaste pesemisse kergekäeliselt. Lisaks sellele areneb laste käeline motoorika ja ruumiline mõtlemine, mis aitab neil oma suud paremini tajuda ning selle puhastamist suunata, alles kooli minemise ajaks (ca 7–8 aastat) välja. Rutiinne tegutsemine väikeste laste hammaste tervise nimel aitab vältida laste hambaravi juures hiljem keerulisi olukordi.
  • Hammaste pesemine võiks olla laste jaoks lõbus tegevus, mitte tüütu kohustus. Muuda hambapesu lapse jaoks mänguliseks, siis seostub nende jaoks hambapesu toredate elamuste ja kogemustega.
  • Lapse hambaid pestes peab lapsevanem neid aegajalt üle vaatama. Kui on märgata tumedamaid laike või täppe, mis pestes maha ei tule, on soovitatav külastada hambaarsti.
  • Laste menüü peaks olema tervislik ning mitmekesine ning janujoogiks tuleks eelistada vett. Soovitav on vältida pidevat näksimist, kuna see tekitab lapse suhu liigselt happelise keskkonna. Sage maiustamine ja suhkruga karastusjookide joomine lõhuvad laste hambaid.
  • On ka asju, mida vanemad teha ei tohi. Täiskasvanute suus on baktereid, mida beebidel (veel) ei ole, seega ei tohiks neid sinna ka lubada. Niisiis ära söö sama lusikaga, millega sa toidad last. Ära musita oma last suule ega puhasta maha kukkunud lutti enda suus.
  • Esimene hambaarstivisiit võiks toimuda enne hambaprobleemide tekkimist, soovitatavalt enne lapse kolmeaastaseks saamist. Laste hambaarst hindab hammaste ja igemete seisundit ning kontrollib, milline on lapse hammaste tulek.
  • Õpeta laps juba varakult käima regulaarselt laste hambaarsti juures profülaktilises kontrollis. Enne hambaarsti visiiti on alati kasulik lapsevanemal teha ennetustööd ja suunata lapse suhtumist nii, et kartusi ja muresid oleks võimalikult vähe. Mitte kunagi ei tohiks last hambaarstiga hirmutada (näiteks siis, kui laps parasjagu ei taha hambaid pesta).
  • Nii kaariese kui ka igeme probleemide ennetamiseks soovitame tuua laps vähemalt kord pooles aastas laste hambaarsti või suuhügienisti juurde professionaalseks hammaste puhastuseks.
  • Ja kõige olulisem: ole eeskujuks. Lapsed jäljendavad enim just oma vanemaid. Geenid määravad laste suu tervises vähem kui perekondlikud hammaste hooldamise traditsioonid.

Lapse hammaste tulek ja selle eripärad

Lapse hammaste arengut peaks jälgima iga lapsevanem. Beebide sünnihetkel on hambad igemes peidus. Siiski on kogu protsess juba alanud, näiteks 6.–8. rasedusnädala vahel areneb embrüol hambaliist, kust hiljem lõikuvad esimesed piimahambad.

Piimahambad annavad endast märku

Üks esimesi märke beebi hammaste tulekust on tema vajadus närida ja suurenenud süljeeritus. Võib esineda ka teisi last häirivaid sümptome nagu valulik rõhk lõualuus, tursed ja paistetus lõikumise piirkonnas. Valu võib aidata leevendada jahutav närimisnõrgas. Hamba tulekust tingitud nutt ja rahutu uni võivad veel omakorda tekitada palaviku, kõhukinnisuse või -lahtisuse. See on aeg, mil peab lapsele toeks olema ja teda lohutama.

Piimahammaste lõikumine on protsess, mis vahel algab juba imiku kolmandal elukuul, mõnel juhul alles aastasena või hiljem. Tavaliselt toimub lapse esimeste hammaste tulek siiski 6.–8. elukuu paiku. Kõik 20 piimahammast on enamasti lõikunud hiljemalt kolmandaks eluaastaks. Esimesena ilmuvad alumised lõikehambad (kaks alla keskele) ning seejärel ülemised. Aasta vanusena on lastel üldiselt kõik lõikehambad suhu tulnud. Edasipidi tulevad eesmised purihambad (13.–19. kuul), silmahambad (16.–22. kuul) ja tagumised purihambad (25.–33.) elukuul.

Jäävhammaste tulek saab alguse koolieas

Järgmine tähtsam periood laste hammaste vahetumises on umbes samal ajal kooli minekuga. Alates 6. eluaastast piimahammaste juured imenduvad, hambad hakkavad loksuma ja langevad välja. Samal ajal moodustuvad jäävhammaste alged, hambakoed mineraliseeruvad ja tasapisi hambad lõikuvad.

Kuna jäävhambad on piimahammastest suuremad ja lapse lõualuu pidevalt kasvab, siis tekivad piimahammastele suuremad vahed. Värvuselt on jäävhambad kollakamad kui piimahambad.

Miks lapse hambad ei lõiku õigel ajal?

Mõnikord ei ilmu jäävhambad õigel ajal ja see on üks põhjustest, mis pöördutakse laste hambaarsti poole.

Põhjuseks võib olla:

  • kasvu reguleerivad hormoonid,
  • lapse üldine füüsiline areng,
  • põetud haigused,
  • piimahammaste juurte puudulik imendumine.

Kokkuvõte

Nagu näha, siis laste hambaravi ei ole ainus asi, mis tagab põngerjatele hea suutervise. Palju tuleb teha ise ja lapsevanemate koostöös lapse endaga. Iga päev. See ei ole kahtlemata argipäevaelus alati lihtne, kuid pikaajalised tulemused on kindlasti vaeva väärt!

Anname sulle hea meelega laste hambaravi ja laste suuhügieeni kohta rohkem infot. Kui soovid oma lapse hammaste tervise kohta rohkem teada saada või kui sinu lapsel on tekkinud juba mõned mured, siis võta meiega ühendust! Periodent hambakliinikus ootavad last hoolivad ja sõbralikud hambaarstid, kes leiavad parima lähenemise iga väikese patsiendi jaoks.

Ootame teid rõõmuga!

Kas soovid tuua lapse hambaarsti konsultatsioonile?

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!