fbpx

Hammaste proteesimine

Hammaste proteesimine

Ükskõik, kas sul on vaja taastada vaid üks tugevalt kahjustatud hammas, asendada puuduvaid hambaid või parandada oma naeratuse esteetikat – me leiame igale probleemile parima lahenduse.
Registreeru hammaste proteesimise konsultatsioonile ja saa teada, millised hambaproteesid on sinu jaoks sobivaimad.

Hammaste proteesimine on viis kaotatud või kahjustunud hammaste asendamiseks ja nende esialgse funktsiooni ning esteetika taastamiseks. Tänu sellele paraneb närimis- ja rääkimisvõime, naeratuse välimus ning säilib suu tervis. See protseduur parandab oluliselt ka patsiendi enesekindlust ja elukvaliteeti. 

Edukaks hammaste proteesimiseks on oluline koostöö hambaarsti ja patsiendi vahel, leidmaks igaühe individuaalsele murele parim lahendus.

Peamisteks meetoditeks on hambakroonid, sildproteesid, laminaadid, implantaadid ning eemaldatavad hambaproteesid.

Hammaste proteesimise võimalused

Võimalikud hambaproteesid, kui olemasolev hammas vajab taastamist

Kui hambad on olemas, kuid hamba/hammaste krooni osa on oluliselt kahjustunud või hamba välimust ei ole võimalik ilma proteesita parendada, siis on võimalikud järgmised proteesimise valikud:

  • Hambakroonid
  • Hambapanused
  • Hammaste laminaadid
  • Lumineerid

Võimalikud hambaproteesid, kui on puudu üks või mitu hammast

Proteesimise valikud, kui on puudu üks või mitu hammast:

  • Implantaadid
  • Sildproteesid (kas oma hammastel või implantaatidel)
  • Eemaldatavad osalised proteesid (nt büügelprotees, osaline plaatprotees)

Võimalikud hambaproteesid, kui on puudu kõik hambad hambakaares

Võimalikud proteesimise valikud:

  • Kombineeritud protees, st totaalprotees, mis kinnitub mitmele implantaadile kas püsivalt või lukkudega
  • Eemaldatav totaalprotees

Hammaste proteesimine kaasaegse tehnoloogia abil

Hambakliinikus Periodent kasutatakse hambaproteesimisel kaasaegset CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) tehnoloogiat, tänu millele valmivad ülitäpsed ja suhu hästi sobivad hambaproteesid.

CAD/CAM tehnoloogiaga luuakse digitaalsed hambajäljendid, mis saadakse tänu suusisesele skaneerimisele spetsiaalse kaameraga. Selline meetod on patsiendi jaoks kordades mugavam kui traditsioonilise hambajäljendi tegemine.

Iga juhtumi individuaalsest seisukorrast lähtudes kasutatakse hambaproteeside valmistamiseks kas kliinikus asuvat Cerec tehnoloogiaga freesmasinat või hambalabori erilahendusi.

Cerec tehnoloogiat kasutades toimub hambaproteeside digitaalne modelleerimine ja automaatne freesimine otse kliinikus, mis kiirendab proteesimise protsessi ja säästab patsiendi raha.

Hambaproteesid kahjustunud hamba taastamiseks

Hambakroonid on levinuim võimalus kauni ja särava naeratuse ning suu tervikliku funktsionaalsuse taastamiseks. Hambakroone kasutatakse siis, kui hambakoe kahjustus on üle 50%; kui on tehtud juureravi või kui hambal on ulatuslik esteetiline defekt, mida ei saa valgendamise ega muu meetodiga parandada.

Hambakrooni kasutamine võimaldab oma hamba alles jätta isegi juhul, kui sellel on ulatuslik hävinemine. Hambakroon on hambalaboris valminud hambaprotees, mis kinnitub oma hamba struktuuridele. Krooni paigaldamiseks on oluline, et hambal oleks alles ravitud ja terve juur ning piisavalt oma hambakudet, millele kroon paigaldada. Krooni miinus on see, et selle panekuks on vaja lihvida inimese enda hambakude üsna palju. Samas aitab hambakroon säilitada nii hamba vastupidavust kui ka loomulikku väljanägemist.

Periodenti hambakliinikus kasutame vaid täiskeraamilisi või tsrikooniumkroone, sest need materjalid on tõestanud oma tugevust ja esteetilisi omadusi.

Hambakroon
Hambakroon prepareeritud hambal

Mõnikord ei ole hamba lagunemine nii ulatuslik, et peaks krooni panema, kuid siiski piisavalt suur hambatäidise jaoks. Sellistel juhtudel on mõistlik kasutada hambapanuseid.

Hambapanus on mikroprotees, mis paigaldatakse hävinenud hambakudede asemele ja mis taastab hamba anatoomilise kuju. Tegelikult on hambapanus sama, mis hambaplomm, kuid seda valmistatakse laboris jäljendi alusel.

Võrreldes täidisega on hambapanusel palju eeliseid:

  • See on tunduvalt tugevam ja vastupidavam.
  • Hambapanus kaitseb hammast edasise hävinemise ja purunemise eest, kuna jaotab hammaste kokkusurumisel kogu surve hamba kudede peale ühtlaselt ära. Täidise puhul jaotub surve aga ebaühtlaselt.
  • Keraamilised ja tsrikooniumist panused on väga esteetilised. Tänu oma omadustele (läbipaistvus, valgusepeegeldus) meenutab keraamiline panus naturaalset hambakudet, mille toon ajaga ei muutu.
  • Panus ei tekita suus ebamugavustunnet ja jäljendab täpselt oma hamba kuju, kuna selle valmistamisel võetakse arvesse kõiki patsiendi hambumuse iseärasusi.
  • Hammaste sakkidel säilib ajapikku nende esialgne välimus.
Inlay panus hambale
Inlay panus hambale
onlay panus hambale, molaari onlay panus
Onlay panus hambale

Laminaate kasutatakse esihammaste ja eesmiste purihammaste esteetilise väljanägemise parandamiseks. Laminaadid on heaks lahenduseks, kui hambad kipuvad hoidma veidi viltu; kui hammaste kuju vajab korrigeerimist või hammastel on värvidefekt, mida ei saa hammaste valgendamisega parandada.

Hamba laminaat on hamba pinnale liimitav väga õhuke keraamiline plaat, paksusega 0.5 – 1.5 mm, mida valmistatakse hambalaboris igale hambale individuaalselt. Laminaadid valmistatakse ülimalt tugevast materjalist, mis tähendab, et need on väga vastupidavad.

Kuna laminaatide paigaldamiseks on vaja esmalt oma hambaid lihvida, tuleb neid pärast kanda elu lõpuni – vastasel korral jäävad hambad kaitseta. Laminaadid kestavad keskmiselt umbes 10-15 aastat, peale mida on vaja need uutega asendada.

Kui patsiendil on oma hambakudet vähevõitu, võiks kaaluda pigem hambakroonide paigaldamist. Laminaate ei soovitata ka inimesele, kes kipub tugevalt hambaid krigistama või kellel on tugev hambumuspatoloogia.

hammaste laminaadid
Hammaste laminaadid

Lumineer on esteetilise hambaravi mikroprotees. See on üliõhuke keraamiline kate hamba pinnal. Tänu spetsiaalsele tootmistehnoloogiale on keraamiline plaat – vaatamata selle üliväikesele paksusele (0,2 mm) – äärmiselt vastupidav. Lumineerid kinnitatakse hamba pinnale spetsiaalse liimiga.

Lumineerid on patenteeritud ja neid valmistatakse ainult teatud laborites. Lumineeride abil saab peita selliseid väliseid defekte nagu hammaste vahed, praod, väikesed killud, hammaste ebatasased pinnad ja plekid hammastel.

Lumineere eelistatakse sageli põhjusel, et erinevalt laminaatidest või hambakroonidest ei ole vaja oma hambaid nii palju lihvida. Tänu sellele saab patsient hiljem mikroproteesimisest loobuda ja kasutada oma hammaste algset välimust. Lumineeride kasutusiga on umbes 20 aastat.

Lumineerid sobivad neile, kelle hambad on pigem väiksed ja tagapool asuvad. Peab arvestama, et kogu hambakaar liigub koos lumineeridega natukene ettepoole. Lumineere ei tohi kasutada, kui hammastel esineb suuri täidiseid; kui patsiendil on bruksism (tahtmatu hammaste krigistamine); kui on tugevalt vale hambumus või ilmneb mõni igemehaigus (see tuleb esmalt välja ravida).

Hambaproteesid ühe või mitme puuduva hamba asendamiseks

Parim lahendus ühe või mitme eraldiseisva puuduva hamba asendamiseks on implantaadid.

Hambaimplantaat on titaanist kruvi, mis paigaldatakse puuduva hambajuure kohale lõualuu sisse ehk tegemist on põhimõtteliselt hamba tehisjuurega. Implantaatide valmistamiseks kasutatakse enamasti titaani, mis on organismiga hästi ühilduv, moodustades mõne aja möödudes luukoega terviku. Implantaadi peale kinnitub abutment, mille külge omakorda kinnitub hambakroon.

Edukalt paigaldatud hambaimplantaat on välimuse ja tunnetuse poolest oma hambast eristamatu. Võrreldes oma hammastele toetuva sildproteesi või büügelproteesiga, jäävad implantaatide puhul kõrval asuvad hambad kahjustamata.

Üldjuhul koosneb puuduva hamba asendamine kahest etapist:

  1. Esmalt paigaldatakse implantaat (tehisjuur) lõualuu sisse. Seejärel lastakse implantaadil mõni kuu luustuda.
  2. Kui tehisjuur on lõualuuga kokku kasvanud, kinnitatakse implantaadile abutment ja kroon.

Sõltuvalt olukorrast võib implantaati ka kohe krooniga koormata (näiteks eesmiste hammaste puhul, kui ajutine kroon kinnitatakse kohe pärast implantaadi luusse paigaldamist).

Hambaimplantaat krooniga
Hambaimplantaat krooniga

Sildprotees ehk hambasild on hea lahendus mitme järjestikku puuduva hamba asendamiseks.

Hambasild on mitte-eemaldatav ortopeediline konstruktsioon, mis koosneb mitmest ühendatud kroonist ja toetub kas olemasolevatele oma hammastele või implantaatidele.

Kui hambasild on kinnitatud olemasolevate oma hammaste külge, on kroonide fikseerimiseks vaja hambaid lihvida. Ortopeediline konstruktsioon kinnitatakse ettevalmistatud hammastele tsementeerimise abil.

Mitme järjestikkuse hamba puudumisel on parimaks valikuks implantaatidele kinnitatav sildprotees. Sel viisil ei ole oma hambaid toena kasutada vaja, mis tähendab, et need jäävad kahjustamata.

Parim materjal sildproteesi valmistamiseks on tsirkooniumdioksiid. Tänu selle materjali erakordsele tugevusele võib hambasild olla kuni viie hambakrooni pikkune. Võrdluseks:  muudest materjalidest valmistatud proteesid on mõeldud kuni kolme hamba asendamiseks.

Kõik hambasillad taastavad närimisfunktsiooni ja hammaste esteetika täielikult ning ei tekita kandmisel ebamugavust.

Hammaste sildprotees
Sildprotees, mis toetub kahele hambakroonile
sildprotees implantaatidel
Sildprotees, mis toetub implantaatidele

Büügelprotees on suurepärane lahendus, kui on vaja taastada mitu hammast korraga, kuid sildproteesi kasutamine või implantaadi paigaldamine pole võimalik.

Büügelprotees on suust eemaldatav protees, mis koosneb metallkarkassist, kunstigemest ja plastmassist või portselanist valmistatud hammastest.

Konstruktsioon toetub osaliselt oma hammastele ja osaliselt igemetele, kandes ühtlaselt mälumisest tulenevat koormust. Võrdluseks: klassikaline eemaldatav plastmassprotees toetub vaid igemetele. Tänu metallkarkassile on seda tüüpi protees tavapärasest plaatproteesist vastupidavam, väiksem ning õhem.

Büügelproteesi paigaldamisel on oluline, et patsiendil oleks säilinud piisaval hulgal tugihambaid, millele büügelprotees toetuda saaks. Lisaks peavad patsiendi hambad olema terved ja liikumatud ning igemed põletikuvabad.

Büügelproteesid
Büügelproteesid

Osaline plaatprotees on eemaldatav plastmassist valmistatud hambaprotees, mis toetub patsiendi limaskestale. Ülalõualuu proteesi suulagi on kas osaliselt või täielikult kaetud proteesiga.

Osaline plaatprotees on üks soodsamatest võimalustest taastada mälumise funktsiooni isegi kui palju hambaid on puudu.

Kuigi plaatprotees on oma alternatiividest odavam, ei ole see püsivaks kasutamiseks üldjuhul hea variant. Seda kasutatakse pigem ajutiselt puuduvate hammaste asendamiseks – näiteks implantaatide luustumise ajal.

Osaline eemaldatav plaatprotees hammastele
Osaline eemaldatav plaatprotees hammastele

Proteesid kõigi puuduvate hammaste asendamiseks

Täieliku hambutuse korral on parimaks lahenduseks implantaatidele toetuv totaalprotees.

Totaalprotees võib olla toetatud kas neljale (ALL-ON-4), kuuele (ALL-ON-6) või isegi kaheksale implantaadile (ALL-ON-8).

Sellise lahenduse üheks võimaluseks on implantaatidele püsivalt kinnitatud ehk suust mitte-eemaldatav protees. On olemas ka teine kinnitusvariant, kus osa hambaproteesist on suus fikseeritud (implantaadid) ning teine osa on eemaldatav (kinnitatakse implantaatidele).

Totaalprotees implantaatidel on mugav, kindel ja esteetiline viis suu funktsionaalsuse ja ilusa naeratuse taastamiseks.

Тотальный протез, крепящийся на 4 имплантатах

Kõige soodsamaks lahenduseks täieliku hambutuse korral on plaatprotees terve hambakaare ulatuses.

Protees koosneb kunsthammastest, mis asetatakse plastikalusele kunstigemete kujul. Ülemise lõualuu protees kinnitub vaakumi abil nii igemete kui ka suulae vastu. Alalõualuu protees nii-öelda lamab alumiste igemete peal. Suust eemaldatavate totaalproteeside suureks miinuseks on kasutamisel tekkiv ebamugavustunne, kuna proteesid kipuvad suus liikuma. Tihti on tunda ka hõõrdumist igemete vastu.

Eemaldatavaid proteese võib kasutada kuni 5 aastat. Aja jooksul kipuvad igemete kuju ja hambumus muutuma ning luukude väheneb, mille tagajärjel ei puutu protees enam limaskestaga ideaalselt kokku. Seetõttu tuleb sellist proteesi aeg-ajalt kontuurida või uue vastu vahetada.

Eemaldatav totaalprotees
Eemaldatav totaalprotees

Tee esimene samm - tule proteesimise konsultatsioonile!

Enne proteesimisega alustamist on vajalik konsultatsioon proteesispetsialisti juures.

Mida konsultatsioon annab?

  • Hambaarst kontrollib patsiendi suu seisukorda ning lisab hammaste, igemete ja suuõõne olukorra kohta käiva info ravikaardile.
  • Järgnevalt selgitab arst, millised võimalused hambaproteesimiseks on ning lähtuvalt patsiendi soovidest, vajadustest ja finantsvõimalustest otsustatakse koos, millist ravi kasutada.
  • Konsultatsiooni tulemusena koostab hambaarst konkreetse raviplaani, kuhu on muuhulgas fikseeritud ka ravi maksumus.

Proteesimise-eelne konsultatsioon võtab aega ca 30 kuni 60 minutit.

Hammaste proteesimise konsultatsioon maksab 50 eurot. Kuna hambakliinik Periodent on haigekassa lepinguline partner, võib konsultatsiooni maksumus kindlustatutele olla osaliselt kaetud haigekassa poolt.

Registreeru konsultatsioonile

    Mida räägivad meie patsiendid?

    Periodenti kliinikus tehti mulle väga mahukas ja suurepärane töö. Sain lahti aastaid kestnud ebamugavustundest, mis oli tingitud minu alalõualuus olevatest hammastest. Seal olid viltused üksikud hambad ja vanad implantaadid, mis häirisid mind.
    Nüüd on kõik hästi! Ravi toimus etapiviisiliselt. Esimest korda elus ei kartnud ma hambaarsti! Kliiniku atmosfäär ja töötajate suhtumine on muljetavaldav. Doktor Tatjana Kashunina on super! Soovitan kõigil olla Periodent hambakliiniku patsiendid.

    Victor Mihno

    Pöördusin kliinikusse hammaste liikuvuse probleemiga (parodontiidist), igemed olid põletikulised. Süüa ja naeratada oli võimatu. Mul eemaldati kõik hambad ülemises lõualuus ja valmistati eemaldatav plaatprotees. Kõik on täiesti valutu! Eriti hea meel on arstide suhtumise üle, tundsin end mugavalt. Uus protees kohe sobis – ebamugavust ei tunne, saan süüa ja naeratada. Ja ravihind sobis mulle samuti. Arst Tatjana Kashunina on nii hooliv, mõistev ja suurepärane professionaal.

    Jelena Iljina

    Mulle tehti Periodent kliinikus implantatsioon. Kõik sujus ideaalselt! Tatjana Kashunina on parim arst! Kartsin väga protseduuri, aga kõik läks nii ideaalselt, nii lihtsalt, nii valutult! Võib öelda, et minuga juhtus ime 🙂 Suur aitäh!

    Aleksandr Birobajev

    Sul on veel küsimusi?

    kas puuduvat hammast peab asendamaKõik hambad otsivad kontakti. See tähendab, et ühe või mitme hamba puudumine põhjustab enamasti kõrvalhammaste nihkumise tühja ruumi suunas. Samuti hammas, millel puudub vastashammas (ülemises või alumises reas), hakkab liikuma vastas asuva hambarea tühja koha poole.
    Hammaste liikumisel võivad igemete kõrgus ja kontuurid muutuda ebaühtlaseks, mis põhjustab teatud kohtades katu kogunemist ja soodustab hambakivi teket. See omakorda loob head tingimused parodontiidi ja kaariese tekkeks.

    Lisaks muudab hammaste nihkumine hambumust ja naeratuse üldist esteetikat.
    Implantaadid taastavad eelkõige puuduvate hammaste funktsiooni ja parandavad muljet, kuid kaudselt aitavad need kaasa ka allesjäänud hammaste tervisele.

    Suurem osa implantaatidest püsib edukalt palju aastaid. Hiljutised uuringud on näidanud, et 90% implantaatidest, mis paigaldati 10 aastat tagasi, täidavad oma eesmärki tänaseni.
    Implantaatide eluiga sõltub väga palju ka sellest, kui hästi neid puhastatakse ja hooldatakse. Tavaliselt soovitatakse hambaarsti kontrolli vähemalt kord aastas, mille käigus teeb arst või suuhügienist vajadusel professionaalse puhastuse.

    Keskmiselt kestavad hambakroonid 10 kuni 15 aastat. Krooni eluiga sõltub sellest, kui suure kulumisega kroon kokku puutub, ning sellest, kui hästi järgid häid suuhügieeni tavasid. Lisaks sõltub krooni eluiga sinu isiklikest suuga seotud harjumustest – hammaste krigistamine, küünte närimine, hammaste kasutamine pakendi avamiseks jt.

    Inimese oma naturaalseid hambaid ümbritseb periodontaalne kude, mis seob hambajuured luuga. See sidekude võimaldab närimise või hammustamise ajal tunda hambal survet. Implantaadid ei ole sidekoega ümbritsetud (tehisjuur on oma luuga kokkukasvanud) ja seetõttu võib inimene tunda survet implantaadile hoopis teistmoodi, kuid see ei tekita ebamugavustunnet ja sellega harjub kiiresti ära.

    Hammaste proteesimise konsultatsioonile registreerimine

    Pärast vormi täitmist võetakse sinuga ühendust, et konsultatsiooni ajas kokku leppida.