Iga inimene võib enamikku oma hambamuredest ennetada. Korralik suuhügieen vähendab oluliselt kaariese ja igemepõletike tekkimise riske. Oma pikaajalises praktikas näevad meie suuhügienistid, et kahjuks paljud inimesed ei tea, kuidas hambaid õigesti pesta. Sageli arvatakse, et pestakse hambaid hästi, kuid tegelikkus on teistsugune. Selles blogipostituses anname soovitusi, kuidas oma hammaste ja suu puhtuse eest õigesti hoolt kanda. Kontrolli, kas oskad teha kõike õigesti!
Suuhügieeni rutiin koosneb kolmest põhitegevusest:
Hambapesu
Hambapesu üldised reeglid
- On ütlematagi selge, et hambaid tuleb pesta kaks korda päevas, kuid kirjeldame pisut lähemalt, kuidas ja mida täpsemalt teha.
- Hambapesu tuleks ette võtta pigem enne kui pärast hommikusööki. Reeglina ei tohi pesta hambaid kohe pärast sellist sööki ega jooki, mis sisaldab hapet või suhkrut, kuna happed nõrgendavad ajutiselt hambaemaili. Kohe pärast sööki harjates võid nõrgenenud hambaemaili kahjustada, eriti juhul, kui oled tarbinud tsitruselisi, marineeritud tooteid ja limonaadilaadseid jooke. Pärast söömist oota hammaste harjamisega umbes pool tundi. Kui soovid ebamugavustundest kiiresti lahti saada, loputa suud veega või näri suhkruvaba nätsu.
- Pärast hambapesu kontrolli hammaste puhtust – libista keelega hammaste pinnal: see peab tunduma sile nagu klaasi pind. Kui kuskil on siiski kare pind, puhasta hambaid veel.
- Tavalise hambaharja vahetus või elektriharja otsikute vahetamine tuleb ette võta umbes kord kolme kuu jooksul. Selleks, et hinnata kas hambahari vajab välja vahetamist, uuri kõigepealt, kui palju hari on kulunud. Pärast soodapesu või läbipõetud haigust on soovitatav alati võtta kasutusele uus hari, et vanad bakterid ei võtaks suus taas võimust.
Hammaste harjamise õige tehnika
Õige hambapesu tehnika on hea tulemuse saavutamiseks ülioluline. Kui hambakivi tekib kiiresti uuesti isegi pärast professionaalset puhastust (hammaste soodapesu ja hambakivi eemaldamine hambakliinikus), siis on see selge märk, et suuhügieen ei ole korralik ja sellele tuleb pöörata rohkem tähelepanu.
Hammaste puhastamise tehnika sõltub hambaharja tüübist – olgu see siis elektriline või tavaline hambahari. Kirjeldame alljärgnevalt nende kasutamise ja puhastuse tehnika erisusi.
a. Hammaste pesemine tavalise hambaharjaga
- Pea meeles, et tavalise harjaga tuleb puhastada kolm tasapinda – kaks külge ja hambapealsed. Külgede puhastamise puhul peab jälgima, et liigutakse harjaga igemepiirilt hamba serva poole. NB! Iga hammas peab saama puhastatud 8–10 korda (see võib tunduda kohutavalt palju, kuid napima puhastamise korral ei eemaldu kogu katt). Närimispinna puhastavad tõhusalt edasi-tagasi liigutused.
- Kogu hambapesu aeg tavalise hambaharjaga on minimaalselt kolm minutit, kuid mõnel juhul on vaja isegi rohkem aega, kuna igaühe suutervis on individuaalne – selle kohta annab nõuandeid hambaarst.
- Kindlasti ei tohi hambaid liiga tugevalt ja vajutades hõõruda. Nõnda ei lähe hambad puhtamaks, kuid ige saab traumeeritud ja hambakael paljastub. Seetõttu võib tekkida retsessioon ehk hammaste tundlikkus (tundlik kuumale-külmale). Kui selle probleemiga ei tegeleta, siis võib hammas ajapikku hakata loksuma.
Miks valida pehme hambahari?
Pehme hambahari on hea, kuna see ei traumeeri iget ega hõõru hambaemaili. Soovitame hambaharja Curoprox, mis on väga pehme, paljude peenikeste karvakestega (rohkem kui 5000 tk). Curoproxil on olemas spetsiaalsed harjad ka breketikandjate jaoks.
b. Hammaste pesemine elektrilise hambaharjaga
Paljud inimesed ei tea, kuidas pesta hambaid elektrilise hambaharjaga ja millist elektrilist hambaharja valida.
Elektriline hambahari on tunduvalt efektiivsem kui tavaline, kuna selle otsik keerleb või vibreerib – iga harja osake teeb palju rohkem liigutusi, kui oleks võimalik tavalise hambaharjaga teha. Elektilised hambaharjad on kas keerlevad või vibreerivad (või nende kombinatsioon). Nende kasutamise tehnika on erinev.
- Pöörleva (sh samaaegselt pöörleva ja pulseeriva) elektriharjaga puhastamise tehnika erineb tavalise hambaharja omast. Elektrilise harja asetame igale hambale ja liigume aeglaselt teise hamba poole. Iga hamba peale kulutame umbes 3-4 sekundit. Niimoodi on vaja puhastada kolm tasandit – närimispind ja hamba küljed. Elektrilise harjaga on eriti mugav puhastada tagumiste hammaste tagakülge. Tavalise harjaga see üldjuhul korralikult ei õnnestu.
- Vibreeriva harjaga (nt Philips Sonicare hambaharjad) hammaste puhastamise tehnika on samasugune nagu tavalise hambaharja puhul – liigutused igemepiirilt hamba otsa poole. Harjakeste vibreerimise abil eemaldab selline hari õrnalt ja efektiivselt palju rohkem hambakattu kui tavaline hambahari.
Algul võib elektriline hambahari olla igemetele ebamugav, eriti kui need on põletikulised. Uue seadmega tuleb lihtsalt harjuda. Mõnikord juhtub, et inimene alustab elektriharja kasutamist ja siis loobub, kuna sellega on keerukas harjuda. Sellisel juhul võib elektriharja kombineerida tavalisega, nt kasutada hommikul üht ja õhtul teist.
Elektrilised hambaharja valimisel soovitame arvestada erinevate funktsioonidega:
- Mõned annavad signaale – näiteks 2-minutilise intervalliga taimer annab iga 30 sekundi järel märku, et neljandik hammastest on harjatud. Kaks minutit on puhastamiseks miinimumaeg. Mõni inimene vajab täielikuks hambapuhastuseks rohkem aega.
- Mõnedel harjadel on erinevad harjamisrežiimid – igapäevane hambapesu, tundlike hammaste pesu, masseerimine jt.
- Uuemad mudelid kasutavad ka innovaatilist asendituvastuse tehnoloogiat (kasutades nutitelefonikaamerat), mis kohe pöörab tähelepanu neile hammastele, mida ei ole veel piisavalt puhastatud.
Mõistagi on elektrilise hambaharja hind tavalise hambaharja omast kallim. Kõige lihtsam seade maksab ca 30 eurot. Kuigi hinnaklass on soodne, pakub ka see seade tunduvalt tõhusamat hammaste puhastamise tulemust kui tavaline hari.
Hambavahede puhastamine
Hambavahede puhastamine tuleb ette võtta vähemalt üks kord päevas (soovituslikult õhtul enne magamaminekut). Selleks sobib üldjuhul hambaniit või hambavahede puhastaja (spetsiaalne harjake). Harvematel juhtudel kasutatakse hambavahede veesurvepesurit. Seda, milline variant valida, soovitab täpsemalt hambaarst või suuhügienist.
Kindlasti tasub silmas pidada, et kui alustate hambavahede puhastamisega esimest korda, siis võivad igemed olla esialgu õrnad ning veritseda. See võib olla igemepõletiku tunnus ja taandub siis, kui suuhügieen paraneb.
a. Hambaniit
Kuidas hambaniiti kasutada?
Võta 25–30 sentimeetri pikkune lõik hambaniiti, keera nimetissõrmede ümber ja pinguta suurte sõrmede abil, pigista niit ettevaatlikult hammaste vahele ning tõmba mööda hamba külge välja. Iga hambavahe tuleb niidiga puhastada kaks korda – kõigepealt ühe hamba pool ja siis teise hamba pool. Vajadusel võib samas hambavahes protseduuri korrata.
NB! Hambavahede hambaniidiga puhastamine toob paremaid tulemusi, kui seda teha just enne hammaste hambaharjaga pesemist ja mitte pärast (seda kinnitab hiljutine uuring). Niiviisi eemaldab hambaniit algul hammaste vahelt toidujäägid ja seejärel puhastab hambahari efektiivsemalt hammaste pinnalt kogu katu.
Milline hambaniit valida?
Meie soovitame Oral B või Nano Whitening hambaniiti. See on peenike ja mahub kõige väiksematesse vahedesse, lisaks on sellel värskendav piparmündi maitse.
b. Hambavahede puhastajad
Kellele on hambavahede harjakeste kasutamine soovitatav?
Hambavahede puhastajad (harjakesed) ei ole samavõrd tuntud abivahendid kui hambaniit. Harjakesed sobivad hästi neile, kellel on suuremad hambavahed, näiteks parodontiidiga inimestele.
Kuidas hambavahede puhastajat kasutada?
Hambavahele mõeldud harjakest tohib painutada ja soovi korral võib sellele panna hambapastat. Harjake peab liikuma hammaste vahel edasi-tagasi igemepiiri juures (välja-sisse). Tasub jälgida, et puhastatud saaks iga hambavahe.
Kasutage sama harjakest umbes kaks nädalat, seejärel visake see ära.
Kuidas hambavahe puhastajat valida?
Kindlasti peab harjakeste puhul valima sobiva suuruse. Selleks annab suuhügienist koju kaasa 1–2 harjakest. Kodus proovides saab otsustada, milline suurus on parim. Kui ostate harjakesed ise poest, siis tasub alustada kõige väiksemast suurusest.
Loputamine suuveega
Suuvesi ei ole kohustuslik osa suuhügieenis, kuid ikkagi väga soovitatav. Suuvett kasutatakse selleks, et värskendada hingeõhku (loe lisaks, miks tekib halb hingeõhk) ja loputada suust välja toidujäägid. Kaudselt mõjub suuvesi ka hambakatu tekkimise vähenemisele, kuna siledama hambapinna peale tekib seda vähem.
Mõistagi on parim aeg suuvee kasutamiseks hommikul ja õhtul pärast hambapesu.
Soovitame kasutada suuloputusvahendit nimega Dentoral, millel on antimikroobne toime ja hambakattu lõhustavad omadused. Bakterite hulga vähenemist on Dentorali puhul tõestanud ka uuringud.
Lapsevanemaid huvitab kindlasti, kas suuvett tohivad kasutada ka lapsed. Tohivad! Soovitame valida Listerin Kids või teisi tooteid, mis on mõeldud just laste jaoks. Hea variant on ka suuloputusvaht lastele, mida on mugav kasutada just väikelaste puhul.
Loe lisaks ka „Kuidas lapse hambad terved püsivad?“
Kokkuvõte
Hooli oma hammastest ja mida varem korraliku suuhügieeniga alustad, seda parem. Niiviisi kaitsed ennast kaariese arenemise ja hambavalu piinade eest ning säästad nii aega kui ka raha, mis kulub suutervise parandamiseks.
Pea meeles, et õige suuhügieeni põhikomponendid on:
- Regulaarne hambapesu: õige hambahari ja hammaste harjamise tehnika.
- Igapäevane hambavahede puhastamine.
- Suu loputamine suuveega.