Hammaste tundlikkus on üsna levinud probleem, mis halvendab inimese elukvaliteeti. Isegi lihtsad igapäevased tegevused nagu šokolaadi näksimine, kuuma supi söömine või jääkokteili joomine võib tekitada metsikut ebamugavust või elektrilöögitaolist äkilist valu. Miks see toimub? Miks hambad niimoodi kuumale, külmale, magusale või hapule reageerivad? Ja kuidas saab vähendada hammaste tundlikkust? Loe kõigest sellest allpool.
Miks tekib hammaste tundlikkus?
Hammaste tundlikkust temperatuuri muutudes ja magusat või haput toitu süües põhjustab üldjuhul paljastatud dentiin ehk hambaemaili all olev kude, mis sisaldab mikroskoopilisi närvikiude. Dentiin võib olla paljastatud igemete taandumise, kaariese, emaili kulumise või trauma tõttu. Vaatleme neid põhjusi täpsemalt.
Igemete taandumise ehk igemete retsessiooni tõttu paljastuvad hambakaelad ja hambajuured. Sellisel juhul võib hamba tundlikkus külma, kuuma ja hapu suhtes olla tõusnud, kuna hambakaelad ja hambajuured pole kaitsva emailiga kaetud. Lisaks suurenenud tundlikkusele on taandunud igemete ebameeldivaks tagajärjeks ka esteetiline defekt – hammas tundub visuaalselt ebatavaliselt pikk. Kõige ohtlikumaks väljundiks võib olla järk-järgult süvenev hammaste liikuvus, mis suurendab hammaste kaotamise riski.
Taanduvad igemed võivad esineda nii ühel hambal kui ka kahel või enamal.
Miks igemed taanduvad?
Igemete taandumiseks on erinevaid põhjuseid:
- Kroonilised põletikulised protsessid: gingiviit, parodontiit, hambakaela kaaries, kiilukujulised defektid.
- Mehaanilised tegurid: trauma, vale (liiga traumaatiline) hammaste puhastamine.
- Anatoomilised tegurid: õhuke igeme biotüüp, kõrge huulekida kinnitus, hamba vale asend, puseriti hambad.
- Ortodontilise ravi tagajärjed.
- Bruksism ehk tahtmatu hammaste krigistamine ja tugev kokkusurumine.
2. Kaaries
Lühiajalist hambatundlikkust külma, kuuma, hapu või magusa suhtes võib tekitada algav kaaries. Selles staadiumis on hambaauk veel pindmine ning ebameeldivad aistingud kaovad kohe, kui kokkupuude ärritajaga on lõppenud.
3. Liigne hambaemaili kulumine
Suurenenud hammaste tundlikkus võib tekkida ka siis, kui hammaste email on liigselt kulunud, näiteks happelise toidu või jookide pikaajalisel liigtarbimisel. Hambaemaili võib kahjustada ka siis, kui hambaid kohe pärast söömist pesta. Pärast tsitruseliste, marineeritud toodete, limonaadilaadsete jookide ja muude happeliste toodete söömist on soovitatav hammaste harjamisega oodata umbes pool tundi.
4. Hamba trauma
Hamba trauma tõttu võivad tekkida hambaemailis mikropraod, mis võimaldavad ärritajal tungida dentiini sisse ja tekitada ebameeldivaid aistinguid.
Kuidas vähendada hammaste tundlikkust?
Tundlike hammastega seotud ebamugavuse vähendamiseks on mitmeid meetodeid ja nippe:
- Kasuta tundlike hammaste jaoks loodud hambapastat – see aitab vähendada hammaste tundlikkust ja kaitsta hambaid tundlikkust tekitavate tegurite eest.
- Väldi happelisi jooke ja toite või loputa suud veega pärast nende tarbimist.
- Pööra tähelepanu oma harjamistehnikale – kasuta pehmeid hambaharju ja õrna harjamistehnikat.
- Kui märkad, et krigistad hambaid öösel, võib olla kasulik kasutada öist hammaste kaitsevahendit.
- Kui tundlikud hambad püsivalt põhjustavad olulist ebamugavust, on oluline konsulteerida professionaaliga. Hambaarst saab teha põhjaliku läbivaatuse ja soovitada ravi, mis on suunatud konkreetsele tundlikkuse põhjusele.
Hammaste tundlikkuse ravi
Hammaste tundlikkuse ravi sõltub selle põhjusest.
Mõnel juhul toimub ravi hambaarsti kabinetis (näiteks parodontiidi ravi või kaariese ravi). Teistel juhtudel võib arst soovitada vahendeid, mida saab kodus kasutada, või anda nõu, mida oleks vaja suuhügieenis või toitumises muuta.
Emaili kulumise, mikropragude või hambakaela paljastumise korral aitab väga hästi fluorimine ehk hammaste katmine spetsiaalse hambalakiga, mis sisaldab fluori ja leevendab tundlikkust.
Igemete taandumise ravi:
- Esiteks on vaja kõrvaldada igeme taandumise põhjused, näiteks õpetatakse patsiendile õiget hammaste harjamistehnikat, parandatakse suuhügieeni, ravitakse põletikku, kaariest jne.
- Kui ige on oluliselt taandunud, siis tehakse kirurgiline ravi. Kõige sagedamini kasutatav metoodika on igemeplastika ehk igemekoe siirdamine suulaest, et katta paljastunud hambakael.
Kui igemete taandumine on juba märgatav või kui esineb regulaarne hammaste tundlikkus, ei tasu oodata probleemi süvenemist, vaid soovitame kohe tulla hambaarsti konsultatsioonile. Arst selgitab välja hammaste suurenenud tundlikkuse põhjused ja määrab ravi.