fbpx

Mida tähendab sinu hambavalu?

hambavalu

Hambavalu on erinev. See võib olla tülikas tuikamine või murettekitav painaja. Igale valule on olemas lahendus, kui pöördud sellega hambaarsti poole.

Loe lähemalt, milline hambavalu millisele probleemile viitab ja kuidas hambavalu enne hambaarsti juurde minekut leevendada.

Kui sul esineb hambavalu, tule hambaarsti visiidile!

Millist hambavalu esineb?

  • Kerge hetkeline tundlikkus magusa/hapu või külma/kuuma toiduga kokkupuutel – märk algavast kaariesest ehk ilmselt on tekkinud pindmine hambaauk. Tavaliselt see valu kaob, kui hammas enam toiduga kokku ei puutu.
  • Valulik pikaajalisem tundlikkus magusa/hapu või külma/kuuma toiduga kokkupuutel tähendab, et kaaries on juba sügav, kuid ilmselt hambanärvi põletikku veel ei ole. Selline tundlikkus võib samuti olla märk igemete taandumisest, mis on tekkinud näiteks liiga tugevast hammaste harjamisest.
  • Hammast läbistav väga tugev pidev valu – tõenäoliselt on tegemist hambaauguga, mis on hambanärvi ligidal või mis on juba jõudnud pulbini, kus asub hambanärv. Kui hambapõletik (ehk hambanärv sai kahjustatud) on juba tekkinud, siis on juureravi vajalik.
  • Pulseeriv hambavalu võib olla märk sügavast hambaaugust, tavaliselt on siis juba tekkinud elusa hambanärvi põletik (pulpiit). Pulseeriv hambavalu esineb ka hambakrigistajatel.
  • Hambavalu hambale vajutamisel esineb ägeda periodontiidi või ägestunud kroonilise periodontiidi puhul. Periodontiit on hamba juuretipu põletik surnud hambanärvi puhul. Lisaks valule võib tekkida “kõrge hamba” tunnetus ja pehmete kudede paistetus.
  • Terav hambavalu hambale vajutamisel või selle puudutamisel viitab ilmselt traumale. Näiteks siis, kui hammustamisel esineb hetkeline torkav valu, mis kaob suu avamisel, on suurema tõenäosusega tegemist hammast läbistava mõraga, mis ulatub ka juurteni. Sellisel juhul hammast päästa ei õnnestu.
  • Ebamäärane pidev tuim ja tugev hambavalu, millega kaasneb ka põseturse ja vahel ka palavik – tegemist on abtsessiga ehk mädase pehmete kudede põletikuga. Sellise seisundiga peab kohe hambaarsti juurde pöörduma.
  • Valusad tagumised igemed – tarkusehambad võivad olla lõikumisfaasis. Kui valu on pigem tugev ja püsiv, võib põhjuseks olla perikoroniit ehk pooleli lõikunud hammast katva igeme (mädane) põletik. Loe tarkusehammastest ja nendega seotud probleemidest ja lahendustest.
  • „Paksud” ja tundlikud igemed – kui igemevalu on pikaajaline ja sellega kaasneb näiteks igemete veritsus ja halb hingeõhk, siis on see märk igemepõletikust või algavast parodontiidist. Parodontiit on raskekujuline igemehaigus, mille ravimata jätmisel võib inimene hambad kaotada. Samas kui ige on valulik ja veidi paistes vaid mõned päevad, siis ilmselt sai limaskest süües traumeeritud ning see paraneb ilma hambaarsti abita.

Hambavalu leevendamine

Sageli on hambavalu puhul esimene lahendus võtta valuvaigisteid. Rohud, nagu ibuprofeen ja paratsetamool, võivad valu leevendada ja ka põletikku alandada, kuid need on valu ja terviseprobleemiga tegelemisel pigem ajutine lahendus.

Kui sümptomid viitavad igemepõletikule, siis üldjuhul on see korraliku suuhügieeniga välja ravitav. Loe täpsemalt, milline peaks olema õige hambapesu. Lisaks aitab sümptomeid leevendada igemepõletiku looduslik ravi.

Kui tegemist on traumaga, on oluline tegutseda kiiresti. Võta ühendust oma hambaarstiga! Hambaarst võib võtta su erandkorras vastu ja osutada abi või suunata hambakirurgi juurde. Erakorralise vastuvõtuga tegelevad hambakirurgid töötavad  suuremates hambaravikeskustes.

Kas looduslikud vahendid võivad aidata hambavalu vastu?

Kahjuks pole hambavalu ravi efektiivsust looduslike ravimitega teaduslikult tõestatud. Kui aga hammas valutab, on inimene valmis tegema kõik endast oleneva, et piinast vabaneda. Ravimtaimede tõmmisega loputused või paiksed kompressid võivad mõnevõrra hambavalu leevendada. Näiteks võib loputamiseks kasutada salvei, pune, tammekoore, kummeli ja saialille tõmmiseid. Hambapealsete paiksete kompresside jaoks võib kasutada taruvaigu või eeterliku õliga vatipadjakesi.

Kokkuvõte

Ükskõik mis hambavalu puhul tasub olla tähelepanelik ja panna kirja aeg hambaarstile, sest regulaarne hambavalu ja tundlikkus on sageli märk probleemist, mis võib mingil hetkel muutuda tõsisemaks. Hambaarstilt saad teada, kas on vaja kiiret tegutsemist ja mida on võimalik teha seni, kuni avaneb võimalus hammaste olukorda hinnata.

Kas mõni hammas on tundlik või tekitab valu?

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!