Proteese on suures plaanis kaht liiki: suhukinnitatavad ning suust eemaldatavad proteesid. Samas on võimalik valmistada ka kombineeritud proteese, kus vaid teatud osa neist on eemaldatav. Aga seekord me neist ei räägi. Selles blogis võtame fookusesse büügelprotees ja räägime sellest täpsemalt.
Hambaproteeside eesmärgiks on taastada normaalne mälumisfunktsioon ja esteetika. Büügelproteesid on üks mitmest võimalusest puuduoleva hammaskonna taastamiseks ning on mõeldud neile, kelle hammaste ja suuõõne seisukord on stabiilne. Stabiilsuse all peame silmas seda, et hambad on terved ja liikumatud ning igemed ei ole põletikulised.
Büügelproteesi eripäraks on see, et ta toetub proteesikandja suus olevatele hammastele ja limaskestale, kandes ühtlaselt mälumisest kanduvat koormust. Selliste proteeside oluliseks rolliks on stabiliseeriv ja lahastav funktsioon. Lahastava funktsiooniga on võimalik normaliseerida ja ära hoida hammaste ebavajalikku nihkumist, mis võib olla tingitud hammastele suunatud liigsest koormusest.
Büügelprotees on vastupidav
Büügelprotees on suust eemaldatav protees, mis koosneb metallkarkassist, kunstigemest ja plastmassist või portselanist valmistatud hammastest. Konstruktsioon toetub osaliselt oma hammastele. Võrdluseks, et klassikaline eemaldatav plastmassprotees toetub igemetele. Tänu metallkarkassile on seda tüüpi protees tavapärasest plaatproteesist vastupidavam, väiksem ning õhem.
Büügelprotees on suurepärane lahendus, kui Sul on vaja taastada mitu hammast korraga, kuid arsti hinnangul ei saa kasutada sildproteesi, ega paigaldada implantaati.
Büügelprotees on mugavam kui plastmassist protees
Suust eemaldatavaid proteese on mitut tüüpi ning neid saab paigaldada ka neile, kellel puuduvad kõik hambad. Kõige odavamad suust eemaldatavad proteesid on plastmassist partsiaalproteesid. Nende negatiivseks küljeks on aga liikuvus, mis võib tekitada hõõrdumist ja seeläbi ka ebamugavustunnet.
Palju parem valik on metallkarkassiga partsiaalproteesid ehk büügelproteesid. Ainus tingimus on see, et Sul endal peab olema säilinud piisaval hulgal tugihambaid, millele büügelprotees toetuda saaks.
7 põhjust miks valida büügelproteesid:
- Tänu läbimõeldud konstruktsioonile on neid mugavam kanda
- Lihtsam puhastada
- Vajadusel asendatavad implantaatidega
- Suus stabiilsemad ega hõõru nii palju kui plastmassist proteesid
- Klambrid on valatud Sinu hammaste järgi, seega püsivad nad suus paremini paigal
- Paraneb diktsioon
- Parem enesehinnang, sest saad taas naeratada!
Kellele büügelprotees sobib?
Suust eemaldatavad proteesid sobivad eelkõige neile, kes soovivad mugavat ja vastupidavat võimalust oma elu võimalikult täisväärtuslikult jätkata ka siis, kui oma hambad on kõrge ea või terviserikete tõttu osaliselt või terviklikult välja kukkunud.
Oluline on ära märkida, et ala- või ülalõua küljes peab olema oma hambaid, mille külge metallraamid saab kinnitada. Vastasel juhul sobivad suhukinnitatavad ehk fikseeritud või kombineeritud proteesid või isegi implantaadid. Konsulteeri kindlasti enne oma hambaarstiga, et leida just Sulle parim lahendus!
NB! Proteesitüübi valikul lähtub hambaarst Sinu tervise üldseisundist ja suuõõne seisundist.
Loe lisaks veel: kuidas kaariest vältida ning hambapõletikust.