fbpx

Hamba laminaadid või lumineerid – kumb on parem valik?

hamba laminaadid, hamba lumineerid

Milline variant sobiks hambarea täiustamiseks ja ilusa naeratuse saavutamiseks paremini – kas hamba laminaadid või hammaste lumineerid? Just seda proovimegi käesolevas blogipostituses täpsemalt välja selgitada. Loe edasi ja saad infot, milline variant sobiks kõige paremini just sinu soovide ja vajadustega.

Kaasaegne hambaravi pakub ilusa naeratuse saavutamiseks palju erisuguseid võimalusi. Eks palju oleneb ka sellest, millised on patsiendi enda soovid ja võimalused ning mida täpsemalt ta oma hambarea puhul täiustada või parandada ihkab.

Näiteks juhul, kui tegemist on värvimuutustega, ebameeldiva hambakuju või pisut puseriti olevate hammastega, siis saab olukorra parandamiseks kasutada õhukesi portselanist katteid, millele on nimeks pandud hammaste laminaadid. Teine võimalus on hammaste lumineerid ehk üliõhukesed keraamilisest materjalist plaadikesed, mida kasutatakse hambavahede korrigeerimiseks, hammaste värvi ja kuju parandamiseks või hambakrooni taastamiseks.

Kui kaalud variante oma naeratuse täiustamiseks, konsulteeri hambaarstiga!

Hamba laminaadid

Hamba laminaat (mis tähendab portselankatet) on väga õhuke ja täpne esihammaste pinnale liimitav keraamiline kate.

Milleks on hammaste laminaadid vajalikud?

1)    Hambarida sirgeks ja ühtlaseks

Laminaadid paigaldatakse mõnikord selleks, et korrigeerida pisut esihambaid ja eesmisi purihambaid. Laminaadid on heaks lahenduseks, kui hambad kipuvad hoidma viltu, aga patsient ei taha teha läbi keerukat ja pikalt kulgevat ortodontilist ravi (breketid). Mõnel juhul saab laminaatide abil lahendada ka hammaste asendiprobleeme.

Samas ei ole laminaadid parim võimalus juhul, kui hambareas on tõsisemad probleemid – siis ei saa üksnes laminaadi õhuke kiht muuta hambarida täiuslikult sirgeks.

2)     Hammaste tooni ühtlustamine

Lisaks kasutatakse hammaste laminaate selleks,  et parandada hammaste värvi, juhul kui nt tavaline hammaste valgendamine ei annaks soovitud efekti või on vastunäidustatud.

Kui hästi hammaste laminaadid vastu peavad?

Laminaadid hammastele valmistatakse ülimalt tugevast materjalist, mis tähendab, et need on väga vastupidavad. Selleks, et tulevikus ei ilmneks siiski ebameeldivaid üllatusi, on soovitatav neid iga poole aasta tagant hambaarsti juures kontrollida. Mõistagi on eriti oluline ka igapäevane suuhügieen – hea pehme hambahari ja -niit ning õiged hügieenivõtted, mille näitab vajadusel ette suuhügienist või hambaarst.

Kuigi laminaadid on väga vastupidavad, et pruugi need siiski olla n-ö eluaegsed – nende uuendamist on tarvis näiteks juhul, kui vanuse tõustes kipuvad igemed tugevalt taanduma ja laminaatide servad muutuvad silmatorkavalt nähtavaks.

Hammaste laminaatide paigaldamine ja selle hind

Kui patsient otsustab paigaldada laminaadid, siis kaetakse protseduuride vahelisel ajal tema hambad ajutiste laminaatidega. Nende abil on kergem harjuda hiljem paigaldatavate originaalidega.

Kui kaua võtab hamba laminaatide paigaldamine aega? Enamasti saavad need valmis keskmiselt 5 tööpäevaga, kuid keerukamad olukorrad võivad võtta aega 2–3 nädalat.

Hamba laminaat on tänapäeva hambaravis individuaalselt loodud ja aega ning vaeva nõudev tipptehnoloogia. Tegemist on käsitsitööna valmistatud meistriteosega, seega ei saa hinna kohta enamasti öelda „soodne“.

Lumineerid on hamba laminaatide alternatiiv

Lumineerid on laminaatide alternatiiviks. Lumineerid on valmistatud samavõrd tugevast, kuid tavapärasest laminaadist veelgi õhemast materjalist. Tegemist on imeõhukese portselankattega, mis kinnitatakse spetsiaalse tsemendi abil oma hamba külge.

Lumineeride eelised ja kellele need sobivad?

Lumineere eelistatakse sageli põhjusel, et erinevalt laminaatidest ning hammaste kroonimisest ei ole vaja oma hambaid nii palju lihvida – seega oma hambakude ei traumeerita samavõrd palju. Lumineer kleebitakse hambale ja nõnda saabki naeratus kauniks ja valgeks.

Lumineerid on sobivad patsiendile juhtudel, kui hambad on:

  • pigem väiksemad,
  • asuvad tagapool,
  • ei ole veel väga palju kulunud.

Samas peab arvestama, et:

  • kogu hambakaar liigub koos lumineeridega natuke ettepoole,
  • selle variandi sobivust võiks proovida enne koostöös hambaarstiga, nt wax-up mudeli abil.

Kas pigem hamba laminaadid või hambakroonid?

Hambakrooni(de) valimine laminaadi või lumineeri asemel võib olla vajalik juhul, kui inimese enda hammas või suur osa sellest on kahjustunud (nt on tehtud juureravi või tegemist on murdunud või kulunud hambaga). Kroone valmistatakse ühtlasi implantaatide ja silla tugihammaste tarbeks.

Selge on see, et krooni paigaldamiseks on üsna palju vaja lihvida inimese enda hambakude, kuid hambakroon aitab hamba vastupidavust kui ka loomulikku kuju säilitada.

Kui patsiendil on oma hambakude vähevõitu, siis võiks kaaluda pigem hambakroonide paigaldamist. Ka inimesele, kes kipub tugevalt hambaid krigistama, ei ole laminaadid soovitatavad.

Kui kaalud variante oma naeratuse täiustamiseks, tule hambakliinikusse konsultatsioonile. Uurime üheskoos täpsemalt, kas sinu hammaste puhul on parimaks variandiks hammaste laminaadid, lumineerid või hoopis hambakroonid.

Kui kaalud variante oma naeratuse täiustamiseks, konsulteeri hambaarstiga!

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!